środa, 23 marca 2011

Powołanie....

„Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię, nim przyszedłeś na świat, poświęciłem cię, prorokiem dla narodów ustanowiłem cię” (Jr 1,5).
„Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał” (J 15,16).
Często zastanawiamy się nad tym czym jest powołanie. Szukamy definicji powołania. A daleko nie trzeba szukać, ponieważ jest pewna książka, którą napisał Sługa Boży Jan Paweł II z racji 50 – lecia swojego kapłaństwa i zatytułował ją „Dar i Tajemnica”. No i to jest właśnie definicja powołania.
Powołanie jest wielkim darem. Prorok Jeremiasz napisał, że Bóg ukształtował nas w łonie matki. Będąc pod sercem naszej mamy już byliśmy powołani. To powołanie zostało przypieczętowane w momencie naszego Chrztu Świętego, kiedy staliśmy się dziećmi bożymi. To powołanie ma każdy z nas i jest ono wielkim darem. Darem, który został nam dany za darmo. Jest to powołanie do życia w świętości. Do tego aby swoim życiem i postępowaniem świadczyć o tym, że jestem chrześcijaninem i dążę do tego aby osiągnąć życie wieczne.
Jednak to powołanie do świętości każdy z nas realizuje poprzez swoje powołania indywidualne. To te powołania są właśnie tajemnicą. Ktoś z nas wybiera drogę życia w małżeństwie. Ktoś inny wybiera drogę poświęcania się dla bliźniego w samotności. No i jeszcze inni wybierają drogę kapłaństwa albo życia w zgromadzeniu zakonnym. Przez te nasze indywidualne powołania dążymy do tego jednego czyli do świętości.
Małżonkowie będąc dobrymi rodzicami i budując swój związek na fundamencie Jezusa mogą być przykładem dla innych jak realizować powołanie do świętości żyjąc w rodzinie. Osoby żyjące w samotności i poświęcające się innym dają przykład jak w ten sposób dążyć do świętości. Natomiast kapłani czy siostry zakonne swoimi słowami, rekolekcjami czy postępowaniem dążą do świętości. Tak więc każdy z nas dąży do świętości drogą indywidualnego powołania.
Krzysztof P.

2 komentarze:

  1. "Nie wyście Mnie wybrali,ale Ja was wybrałem..."mówi Chrystus do każdego z nas.Każdemu z nas Bóg dał zadanie,powołanie,misję...ale potrzebujemy siebie nawzajem,by tą misję realizować.
    A kiedyś byśmy razem mogli się spotkac w Niebie przy Chrystusie,który nas powołał,umiłował i pragnie naszego szczęścia.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo śliczna konferencja...;]

    OdpowiedzUsuń