środa, 9 marca 2011

Wielki Post

Wielki Post trwa 40 dni i rozpoczyna się zawsze w Środę Popielcową. Jej data zależy od daty uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. W Środę Popielcową kapłani na znak pokuty i umartwienia posypują nasze głowy popiołem. Do dobrego przeżycia tego czasu pomagają nam modlitwa, post i jałmużna. W niedziele Wielkiego Postu odprawiane są Gorzkie Żale, a w piątki - nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W tym okresie w liturgii nie odmawia się hymnu "Chwała na wysokości Bogu", "Ciebie, Boże, chwalimy" oraz aklamacji "Alleluja".


Obrzędowi w Środę Popielcową zawsze towarzyszy wypowiadana przez duchownych formuła: "Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz" albo "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Zwyczaj posypywania głów popiołem w liturgii jest znany od średniowiecza. Popiół pochodzi z palm poświęconych w Niedzielę Palmową. Wiernych w środę obowiązywał ścisły post. Do Wielkanocy, która w tym roku wypada 24 kwietnia, powinni się też powstrzymywać od hucznych zabaw.

1 komentarz:

  1. Post???
    Co w ogóle znaczy?
    W dzisiejszym świecie, uważany tylko za potrzymanie od spożycia potraw mięsnych, lecz czy o to chodzi?? Oczywiście, ze nie post ma być zmiana na lepsze, ofiarą. Dla każdego ma być bolesnym- ale pięknym wyrzeczeniem. Nie chodzi tu o takie poświecenie, ze przez 40 dni nie będę jadł słodyczy, ponieważ i tak ich nie lobię. Wręcz odwrotnie, ma być powstrzymaniem od łakomstwa, pychy, itd. Jeśli wiec zatrzymamy się przed chwile i dla Jezusa odrzucimy złe skłonności- Wielkanoc będzie obwitym przeżyciem, a nie tylko tradycyjnym świętem.

    OdpowiedzUsuń