środa, 2 lutego 2011

Ofiarowanie pańskie

Trochę historii..Święto Oczyszczenia N.M.P jest ostatnim z cyklu świąt w czasie po Objawieniu Pańskim. Jest to jedna z najstarszych uroczystości Najświętszej Panny, gdyż jeszcze w VII w. zajmowała w Rzymie drugie miejsce po Wniebowzięciu. Obchodzi się ją 2. lutego, ponieważ Maryja, chcąc być posłuszną prawu Mojżesza, musiała udać się z Panem Jezusem do Jerozolimy w 40 dni po Narodzeniu Dzieciątka (25.XII - 2.II), by tam w świątyni złożyć przepisane ofiary. Matka Boża udała się do Jerozolimy wraz z Bożym Dzieciątkiem.
W liturgii tego dnia, procesja z gromnicą, która jest symbolem Chrystusa, Światłości świata, przypomina nam podróż Maryi i Józefa do świątyni w celu ofiarowania "Anioła przymierza" według proroctwa Malachiasza.
Jeżeli święto wypada w niedzielę uprzywilejowaną, przenosi się je na dzień następny. Święcenie gromnic, odbywa się wtedy w niedzielę przed Mszą św.
Od 1997 r. 2 lutego Kościół powszechny obchodzi ustanowiony przez Jana Pawła II ">Dzień Życia Konsekrowanego, poświęcony modlitwie za osoby, które oddały swoje życie na służbę Bogu i ludziom w niezliczonych zakonach, zgromadzeniach i instytutach świeckich. Pamiętajmy o nich w podczas naszej dzisiejszej modlitwy na Eucharystii.
szczególnie w opiece zawierzamy br. Mikołaja SAC- współzałożyciela bloga, ks. Tomasza- BMS, S.Karmele, S. Gracjanę, S. Nikodemę i S.Anie jak także ks. Pawła, ks. Grzegorza, ks. Darka, ks. Roberta oraz wszystkich kleryków AWSD w Szczecinie.

2 komentarze:

 1. Pokój i dobro!
  Kochani dzięki wielkie za pamięć,życzenia i za dar modlitwy.
  Ja ze swojej strony pamiętam o was w mojej modlitwie przed Panem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pokój i dobro!
  Jako osoba świecka konsekrowana Archidiecezji Poznańskiej dziękuję tym wszystkim osobom,które wspierają mnie nie tylko swoją modlitwą,ale również duchowym wsparciem i ludzką życzliwością na drodze mojego życia i mojej wiary,na drodze mojego życia konsekrowanego.
  To bardzo wiele dla mnie znaczy i ogromnie sobie to cenię.
  Ja ze swojej strony zapewniam was o mojej pamięci w modlitwie przed Panem o każdym i każdej z was.
  Modle się za powołane osoby i w intencji nowych licznych powołań kapłańskich i zakonnych,misyjnych i apostolskich nie tylko z mojej rodzinnej diecezji Kaliskiej i mojej obecnej Archidiecezji Poznańskiej,ale również z całej Polski i poza jej granicami.

  OdpowiedzUsuń